KP PSP Ostrów Mazowiecka
KP PSP Ostrów Mazowiecka  ul. 11-go Listopada 5  07-300  Ostrów Mazowiecka   tel. (0 29)7463200, (0 29)7463201, fax. (0 29)7463202
KURSY
,

Wybrane interwencje z terenu powiatu ostrowskiego


W dniu 24 listopada 2015r. o godz. 13:53 na obwodnicy miasta Ostrów Mazowiecka samochód ciężarowy marki Volvo FH 12 wypadł z drogi i wpadł do przydrożnego rowu.
Samochodem przewożono 24 tony szkła.
Kierujący samochodem samodzielnie opuścił pojazd przed przybyciem zastępów straży.
Obecny na miejscu Zespół Pogotowia Ratunkowego po przebadaniu stwierdził, że kierowca nie wymaga hospitalizacji.
Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w rozbitym pojeździe oraz zabezpieczeniu zbiornika z paliwem przed wyciekiem.
Do działań zadysponowano 2 zastępy JRG PSP Ostrów Mazowiecka.
Okoliczności zdarzenia ustala KP Policji w Ostrowi Mazowieckiej.

Zdjęcia: KP PSP Ostrów Maz.


Powrót na górę strony


W dniu 20 listopada 2015r. o godz. 12:44 w Ostrowi Mazowieckiej na ul. Różańskiej samochód osobowy marki Audi A4 wypadł z drogi i uderzył w drzewo.
Kierujący samochodem samodzielnie opuścił pojazd przed przybyciem zastępów straży.
Poszkodowanemu pomocy medycznej udzielił obecny na miejscu Zespół Pogotowia Ratunkowego.
Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w rozbitym pojeździe oraz pomocy w kierowaniu ruchem na miejscu zdarzenia.
Do działań zadysponowano 3 zastępy JRG PSP Ostrów Mazowiecka.
Okoliczności zdarzenia ustala KP Policji w Ostrowi Mazowieckiej.

Zdjęcia: KP PSP Ostrów Maz.


Powrót na górę strony


Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w dniu 8 listopada 2015 r. ok. godz. 5.40 w miejscowości Przeździecko-Grzymki gm. Andrzejewo. W wyniku uderzenia w drzewo samochodu dostawczego VW LT, śmierć na miejscu poniósł kierowca i pasażer pojazdu.
Do działań zadysponowano 3 zastępy JRG PSP Ostrów Mazowiecka oraz 1 zastęp OSP Andrzejewo. Okoliczności zdarzenia ustala KP Policji w Ostrowi Mazowieckiej.

Zdjęcia: KP PSP Ostrów Maz.


Powrót na górę strony


Ilość interwencji związanych z intensywnymi zjawiskami pogodowymi na terenie województwa mazowieckiego w dniu 19 lipca 2015r. - stan na godz. 4:30 - 20.07.2015r.:
Ogółem: 1385
w tym:
- wiatrołomy: 1119
- zerwane i uszkodzone dachy: 230
- uszkodzone budynki: 38
- podtopienia: 39


Powrót na górę strony


W dniu 19 lipca 2015 roku w godzinach wieczornych w związku z gwałtownymi opadami deszczu, któremu towarzyszył silny wiatr straż pożarna interweniowała 35 razy.
Interwencje dotyczyły głównie wiatrołomów (22), a także podtopień posesji (4) i uszkodzonych (7), badź zerwanych (3) dachów. Zdarzenia miały miejsce na terenie gmin Andrzejewo, Boguty-Pianki, Małkinia Górna, Nur i Stary Lubotyń.
W miejscowości Tymianki-Okunie (gm. Boguty-Pianki) dach zerwany przez silny wiatr przygniótł stojący na posesji samochód osobowy marki BMW.
W trakcie prowadzonych działań nie odnotowano osób poszkodowanych.
W likwidacji zdarzeń uczestniczyło 22 zastępy straży pożarnej, 115 ratowników.
W dalszym ciągu wpływają do straży zgłoszenia o skutkach niedzielnej wichury, więc liczba interwencji z nią związanych na pewno wzrośnie.


Powrót na górę strony


W dniu 19 lipca 2015r. o godz. 17:27 na drodze wojewódzkiej nr 677 w miejscowości Gniazdowo (gm. Stary Lubotyń) samochód osobowy marki BMW wypadł z drogi i uderzył w drzewo.
Samochodem podróżowały 4 osoby (w tym 2 nastoletnich dzieci) oraz pies. Dwie osoby poszkodowane zdołały samodzielnie opuścić pojazd, a dwie kolejne zostały uwięzione w rozbitym samochodzie.
Osobom poszkodowanym pomocy medycznej udzielały Zespoły Pogotowia Ratunkowego.
Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wycięciu dachu pojazdu i zrobieniu dostępu do osób uwięzionych lekarz stwierdził zgony obydwu poszkodowanych (w tym 1 nastoletniego dziecka).
Pozostali poszkodowani po zaopatrzeniu obrażeń zostali przetransportowani do szpitala.
Psem biorącym udział w zdarzeniu zaopiekował się lekarz weterynarii.
Osoby postronne przy użyciu gaśnic proszkowych ugasiły pożar w komorze silnika rozbitego pojazdu.
Do działań zadysponowano 3 zastępy JRG PSP Ostrów Mazowiecka oraz 1 zastęp OSP Stary Lubotyń.
Okoliczności zdarzenia ustala KP Policji w Ostrowi Mazowieckiej.

Zdjęcia: KP PSP Ostrów Maz.


Powrót na górę strony


W dniu 18 lipca 2015 roku w godzinach popołudniowych w związku z gwałtownymi opadami deszczu, któremu towarzyszył silny wiatr straż pożarna interweniowała 7 razy.
Interwencje dotyczyły głównie powalonych, bądź połamanych drzew i miała miejsce na terenie gmin Andrzejewo, Boguty-Pianki i Stary Lubotyń.
W miejscowości Przeździecko-Grzymki (gm. Andrzejewo) silny wiatr zerwał część pokrycia dachowego na budynku gospodarczym, natomiast w miejscowości Murawskie Nadbużne (gm. Nur) podtopiona została jedna posesja.
W trakcie prowadzonych działań nie odnotowano osób poszkodowanych.
W likwidacji zdarzeń uczestniczyło 10 zastępów straży pożarnej, 46 ratowników.


Powrót na górę strony


W dniu 6 lipca 2015 roku w godzinach popołudniowych w związku z gwałtownymi opadami deszczu, któremu towarzyszył silny wiatr straż pożarna interweniowała 15 razy.
Interwencje dotyczyły głównie powalonych, bądź połamanych drzew i miała miejsce na terenie gmin Andrzejewo, Boguty-Pianki, Ostrów Mazowiecka, Małkini Górna, Nur, Stary Lubotyń oraz miasta Ostrów Mazowiecka
W trakcie prowadzonych działań nie odnotowano osób poszkodowanych.


Powrót na górę strony


Według statystyk na dzień 1 kwietnia, w 2015 roku straż pożarna wyjeżdżała do pożarów traw na terenie powiatu ostrowskiego 104 razy.
W wyniku pożarów spłonęły tereny o łącznej powierzchni ponad 36,4 hektara.
Do działań gaśniczych zużyto w sumie 301 700 litrów wody (część pożarów zagaszono za pomocą tłumic).
Czas działań mających na celu neutralizację zagrożeń związanych z pożarami traw szacuje się na ok. 3864 minuty.


Powrót na górę strony


W dniu 18 marca 2015r. ok. godz. 14:08 w miejscowości Majdan Suski (gm. Wąsewo) doszło do pożaru traw na nieużytkach rolnych.
Pożaram objety został obszar rolny o powierzchni około 1 hektara oraz ściółka w pobliskim zagajniku.
Do działań zadysponowano 2 zastępy JRG PSP Ostrów Mazowiecka, zastęp OSP Wąsewo, zastęp OSP Komorowo oaz zastęp OSP Brzezienko.
Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podano 4 prądów wody w natarciu na palący sie obszar. Pojedyncze ogniska gaszono przy pomocy tłumic.


Zdjęcia: KP PSP Ostrów Maz.

W ciągu ostatniego miesiąca na terenie powiatu ostrowskiego odnotowano 57 przypadków pożarów traw.
O akcji "NIE dla wypalania traw na Mazowszu" można przeczytać tutaj


Powrót na górę strony


W dniu 14 marca 2015r. ok. godz. 18:18 na ul. Lubiejewskiej w Ostrowi Mazowieckiej doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z pociągiem towarowym na niestrzeżonym przejeździe kolejowym.
Samochodem ciężarowym podróżował tylko kierowca, a lokomotywą dwóch maszynistów. Samochód ciężarowy przewoził drut w zwojach, natomiast pociąg składał się z lokomotywy spalinowej i 40 wagonów przewożących drewno w wałkach. W wyniku zderzenia doszło do rozerwania płaszcza w jednym z dwóch zbiorników z paliwem w samochodzie ciężarowym. Paliwo ze zbiornika (ok. 600l) w całości wyciekło do gleby. Doszło również do rozszczelnienia zbiornika z paliwem w lokomotywie.
Działania Straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu akcji, odłączeniu akumulatora w rozbitym samochodzie, zatkaniu wycieku paliwa ze zbiorniku lokomotywy oraz pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym.
Przybyły na miejsce zdarzenia Zespół Ratownictwa Medycznego przebadał osoby uczestniczące w wypadku. Żadna z osób nie wymagała hospitalizacji.
Do działań zadysponowano 3 zastępy JRG PSP Ostrów Mazowiecka oraz 1 zastęp OSP Komorowo.

Zdjęcia: KP PSP Ostrów Maz.


Powrót na górę strony


W dniu 12 marca 2015r. ok. godz. 12:15 w miejscowości Mokrylas (gm. Wąsewo) kierowca samochodu osobowego Fiat Seicento, z nieustalonych przyczyn, stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w barierki ochronne nad kanałem melioracyjnym i wypadł z drogi.
W wyniku zdarzenia wszystkie 3 osoby podróżujące pojazdem odniosły obrażenia. Jedna z osób poszkodowanych wydostała się z auta o własnych siłach, natomiast dwoje uczestników wypadku zostało uwięzionych we wraku.
Do działań zadysponowano 3 zastępy JRG PSP Ostrów Mazowiecka oraz 1 zastęp OSP Wąsewo.
Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji zakleszczonych osób za pomocą specjalistycznych narzędzi hydraulicznych oraz udzieleniu poszkodowanym pomocy przedmedycznej do czasu przybycia Zespołów Ratownictwa Medycznego.
Ponadto w ramach współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym zabezpieczono lądowanie śmigłowca ratowniczego.
Ze względu na obrażenia jedną z osób przetransportowano śmigłowcem do szpitala w Warszawie, pozostali poszkodowani zostali przewiezieni do szpitali w Ostrowi Mazowieckiej i Ostrołęce.
Przyczyny i okoliczności zdarzenia ustala KP Policji w Ostrowi Mazowieckiej.

Zdjęcia: KP PSP Ostrów Maz.


Powrót na górę strony


W dniu 8 marca 2015 r. ok. godz. 14:00 doszło do pożaru strażnicy OSP Białe Szczepanowice (gm. Boguty-Pianki).
Remiza strażacka OSP Białe Szczepanowice to budynek murowany kryty blachą który od dłuższego czasu był nieużytkowany. W wyniku pożaru uszkodzeniom uległ budynek strażnicy oraz motopompa pożarnicza - OSP nie posiadało samochodu ratowniczo - gaśniczego.
Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądów wody w natarciu na palący się obiekt, dokonaniu niezbędnych prac rozbiórkowych oraz przewietrzeniu i przeszukaniu budynku.
Do działań zadysponowano 2 zastępy JRG PSP Ostrów Maz. oraz 3 zastępy OSP Boguty-Pianki.

Zdjęcia: KP PSP Ostrów Maz.


Powrót na górę strony


W dniu 6 lutego 2015 r. ok. godz. 11:15 na drodze wojewódzkiej nr 694 w miejscowości Glina (gm. Małkinia Górna) doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.
W wyniku zdarzenia jedna osoba poniosła śmierć, pomimo czynności resuscytacyjnych podjętych przez przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego.
Ponadto w wypadku poszkodowanych zostało 5 osób, w tym dwoje dzieci. Osoby te samodzielnie opuściły pojazdy, a po wstępnym opatrzeniu zostały przetransportowane do szpitala.
Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji jednej nieprzytomnej osoby z rozbitego pojazdu, odłączeniu akumulatorów w rozbitych autach oraz neutralizacji sorbentem płynów eksploatacyjnych które wyciekły na jezdnię.
Do działań zadysponowano 2 zastępy JRG PSP Ostrów Maz. oraz zastęp OSP Małkinia Górna.
Okoliczności zdarzenia ustala KP Policji w Ostrowi Mazowieckiej.

Zdjęcia: OSP Małkinia Górna


Powrót na górę strony


W dniu 5 lutego 2015 r. o godz. 11:25 przy ul. Przedszkolnej w Małkini Górnej w trakcie prac ziemnych doszło do uszkodzenia gazociągu średniego ciśnienia.
Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozstawieniu kurtyn wodnych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się obłoku gazu oraz monitorowaniu za pomocą mierników wielogazowych terenu akcji.
Ponadto ze względu na potencjalne zagrożenie przed przybyciem straży pożarnej dyrektor Przedszkola Samorządowego podjęła decyje o ewakuowaniu przebywajacych w obiekcie 125 dzieci wraz z personelem.
Dzięki sprzyjającemu kierunkowi wiatru nie było konieczności ewakuacji mieszkańców osiedla bloków wielorodzinnych usytuowanych przy ul. Przedszkolnej.
Po zakręceniu zaworów przez Pogotowie Gazowe nastąpił spadek stężenia gazu do bezpiecznego poziomu, umożliwiającego dokonanie oględzin i oceny uszkodzeń gazociągu.
W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń.
W działaniach uczestniczyło 10 zastępów straży pożarnej, w tym 3 zastępy JRG PSP Ostrów Maz., 3 zastępy OSP Małkinia Górna, 2 zastępy OSP Zaręby Kościelne, zastęp OSP Prostyń oraz zastęp OSP Nur.


Powrót na górę strony


W dniu 29 stycznia 2015 r. ok. godz. 13:06 na ul. Batorego w Ostrowi Mazowieckiej doszło do pożaru samochodu osobowego marki Ford.
Właściciel pojazdu próbował samodzielnie ugasić samodzielnie pożar gaśnicą proszkową.
Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądu piany ciężkiej w natarciu na palący się samochód osobowy Ford oraz prądu wody w obronie na stojący w pobliżu samochód osobobowy marki Citroen.
W wyniku zdarzenia całkowicie spłonął samochód marki Ford oraz niewielkich uszkodzeń doznał samochód marki Citroen.
Do działań zadysponowano 1 zastępy gaśniczy z JRG PSP Ostrów Maz.
Okoliczności zdarzenia ustala KP Policji w Ostrowi Mazowieckiej.

Zdjęcia: KP PSP Ostrów Maz.


Powrót na górę strony


W dniu 20 stycznia 2015 r. o godz. 4:29 doszło do pożaru poddasza domu mieszkalnego przy ul. Torowej w Podborzu.
Działania straży polegały na zabezpieczeniu oraz oświetleniu terenu akcji oraz podaniu prądów wody w natarciu na palące się poddasze.
Po ugaszeniu pożaru oddymiono budynek oraz sprawdzono pirometrem (miernikiem temperatury) elementy konstrukcyjne dachu.
W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń.
W działaniach uczestniczył 3 zastępy JRG PSP Ostrów Maz. oraz JW Komorowo.


Powrót na górę strony


W dniu 14 stycznia 2015 r. ok. godz. 18:37 na drodze gminnej w Grądach (gm. Wąsewo) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym.
Z nieustalonych na chwilę obecną przyczyn kierowca samochodu osobowego marki HYUNDAI Santa Fe straci panowanie nad pojazdem i uderzył w tył stojącego na poboczu samochodu ciężarowego marki SCANIA 124L.
Dwie poszkodowane osoby podróżujące samochodem osobowym samodzielnie opuściły pojazd. Poszkodowanym pomocy medycznej udzielił przybyły na miejsce zdarzenia Zespół Ratownictwa Medycznego. Kierowca samochodu ciężarowego nie odniósł obrażeń.
Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań oraz usunięciu i neutralizacji sorbentem płynów eksploatacyjnych, które wyciekły z uszkodzonych pojazdów.
Podczas prowadzenia działań droga gminna była zablokowana.
W działaniach uczestniczył 2 zastępy JRG PSP Ostrów Maz.
Okoliczności zdarzenia ustala KP Policji w Ostrowi Mazowieckiej.

Zdjęcia: KP PSP Ostrów Maz.


Powrót na górę strony


W dniu 11 stycznia 2015 r. ok. godz. 16:04 na skrzyżowaniu w Borku doszło do wypadku z udziałem trzech samochodów osobowych.
W wyniku zdarzenia droga krajowa nr 50 została zablokowana w jednym kierunku, natomiast droga wojewódzka nr 694 została zablokowana w obu kierunkach.
Dwóm poszkodowanym w wypadku osobom pomocy udzielił przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego.
Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu akcji, odłączeniu akumulatorów oraz neutralizacji sorbentem płynów eksploatacyjnych, które wyciekły z uszkodzonych pojazdów.
W działaniach uczestniczył 2 zastępy JRG PSP oraz zastęp OSP Brok.
Okoliczności zdarzenia ustala KP Policji w Ostrowi Mazowieckiej.

Zdjęcia: OSP Brok


Powrót na górę strony


W dniu 8 stycznia 2015 r. ok. godz. 07:11 na trasie krajowej nr 8, na wysokości miejscowości Przyjmy wypadkowi uległ samochód ciężarowych z naczepą.
Kierowca nie odniósł żadnych obrażeń i samodzielnie opuścił pojazd. W wyniku zdarzenia droga krajowa nr 8 została całkowicie zablokowana na kilka godzin.
Na naczepie samochodu ciężarowego przewożono deski oraz meble.
Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i stabilizacji przewróconego pojazdu przy użyciu narzędzi hydraulicznych. Ponadto przepompowano olej napędowy z uszkodzonego zbiornika do pojemników zastępczych oraz obwałowano plamę oleju znajdującej się na drodze przy pomocy sorbentu i piasku.
W działaniach uczestniczył 4 zastępy JRG PSP oraz zastęp OSP Nagoszewka.
Okoliczności zdarzenia ustala KP Policji w Ostrowi Mazowieckiej.

Zdjęcia: KP PSP Ostrów Maz.


Powrót na górę stronyprojekt i wykonanie:    st.kpt. Dariusz Zadroga   &   kpt. Rafał Kamiński