KP PSP Ostrów Mazowiecka
KP PSP Ostrów Mazowiecka  ul. 11-go Listopada 5  07-300  Ostrów Mazowiecka   tel. (0 29)7463200, (0 29)7463201, fax. (0 29)7463202
KURSY
,
Archiwum wydarzeń z roku 2007
Kontynuując tradycję lat ubiegłych w dniu 18 listopada 2007 roku strażacy powiatu ostrowskiego spotkali się w Kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli na mszy świętej za zmarłych kolegów. Uroczystą mszę świętą sprawował Kapelan Strażaków Diecezji Łomżyńskiej ks.dr Józef Łupiński, który na zakończenie mszy świętej udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa relikwiami św. Floriana.


Powrót na górę strony
Uprzejmie informujemy, że z okazji Narodowego Święta Niepodległości, za wzorowe wykonywanie zadań służbowych i zaangażowanie w służbie, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał - z dniem 11 listopada 2007 r. - wyższe stopnie służbowe:
 • stopień brygadiera - mł.bryg. Krzysztofowi Hoffmannowi- Komendantowi Powiatowemu PSP w Ostrowi Mazowieckiej,
 • stopień aspiranta sztabowego- st.asp. Janowi Deludze- Dowódcy Zmiany w JRG Ostrów Mazowiecka.

Powrót na górę strony
W dniu 9 listopada 2007r. 85-lecie istnienia obchodziła jednostka OSP Boguty Pianki, aby należycie uczcić to wydarzenie jednostka została doposażona w dwa samochody gaśnicze: GBA 2,3/20 (na podwoziu Stara 266) oraz GCBA 5/32. W uroczystym przekazaniu nowego sprzętu boguckim strażakom brał udział m.in. Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. mgr inż. Ryszard Psujek oraz Kapelan Krajowy st.kpt.ks. Krzysztof Jackowski. W uroczystości brali również udział przedstawiciele KP PSP Ostrów Maz. na czele z Komendantem Powiatowym mł.bryg. mgr Krzysztofem Hoffmannem, zaś władze OSP reprezentował prezes ZOSP RP powiatu ostrowskiego dh. Andrzej Wyszogrodzki.


Powrót na górę strony
W dniu 8 listopada 2007r. na terenie naszego powiatu zakończyło się dwudniowe ćwiczenie obronne, pod kryptonimem "OSTROVA 2007", którego organizatorem było Starostwo Powiatowe. Komenda Powiatowa PSP w Ostrowi Mazowieckiej była jednym z ważniejszych podmiotów biorących udział w ćwiczeniu. Strażacy naszej komendy aktywnie uczestniczyli w dwóch epizodach praktycznych jak również opracowywali część założonych przez organizatorów zdarzeń aplikacyjnych. Wspomniane epizody praktyczne miały miejsce w Zespole Szkół Publicznych nr 1 na ul.Grota-Roweckiego, gdzie założeniem była ewakuacja szkoły po eksplozji materiału wybuchowego, oraz na przejeździe kolejowym w Małkini Górnej gdzie z kolei ćwiczono działania przy hipotetycznym zderzeniu autocysterny z wagonem osobowym. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z obu epizodów.


Powrót na górę strony
W dniu 19 października 2007r. ostrowscy strażacy brali udział w szkoleniu, z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie została zorganizowane dla grupy polskiej i włoskiej młodzieży biorącej udział w corocznej wymianie pomiędzy Ostrowią Mazowiecką a Brembate di Sopra.


Powrót na górę strony
W dniu 4 października 2007r. w Wąsewie odbyły się powiatowe ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem "Wąsewo 2007". Założeniem do ćwiczenia było zderzenie samochodu osobowego i autocysterny, z której wycieka kilkanaście ton oleju napędowego. Ponieważ do zdarzenia miało dojść w pobliżu Zespołu Szkół w Wąsewie, konieczna stała się ewakuacja uczniów z budynku szkoły. W ćwiczeniu które były podzielone na etap teoretyczny i epizod praktyczny, brało udział kilkunastu strażaków z OSP Wąsewo i JRG Ostrów Maz. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z przebiegu ćwiczenia.


Powrót na górę strony
W dniu 23 września 2007r. w Małkini odbyły się V Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Jednostek OSP Powiatu Ostrowskiego. W zawodach brało udział 10 drużyn, w tym jedna kobieca. Klasyfikacja generalna przedstawia się następująco:
 1. OSP Nagoszewka- 103,63pkt.
 2. OSP Nagoszewo- 111,83 pkt.
 3. OSP Brok- 115,30 pkt.
 4. OSP Przyborowie- 115,72 pkt.
 5. OSP Andrzejewo- 122,08 pkt.
 6. OSP Podbiele- 124,43 pkt.
 7. OSP Boguty Pianki- 127,42 pkt.
 8. OSP Małkinia Górna- 131,86 pkt.
 9. OSP Chmielewo- 136,62 pkt.
Kobieca Drużyna Pożarnicza z OSP Andrzejewo uzyskała bardzo dobry rezultat - 127,90 pkt.
Zawody odbyły się przy wspaniałej pogodzie, w miłej atmosferze którą umilała swymi występami orkiestra dęta OSP z Ostrowi Mazowieckiej pod batutą Sławomira Gąglewskiego.Powrót na górę strony
O godzinie 11.00 w jednej z sal szpitalnych na Oddziale Wewnętrznym Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie położonym na pierwszym piętrze dochodzi do podpalenia wyposażenia pokoju przez jednego z pacjentów. Wskutek nagromadzenia znacznej ilości materiałów palnych pożar rozwija się bardo szybko, a dym ogarnia coraz większą przestrzeń oddziału. Personel ogłasza alarm i przystępuje do ewakuacji pacjentów, jednocześnie powiadamiając Państwową Straż Pożarną oraz Dyrekcję Szpitala o zaistniałej sytuacji... Tak rozpoczyna się scenariusz ćwiczeń ewakuacyjnych połączonych z działaniami ratowniczo-gaśniczymi pod kryptonimem "Szpital 2007", których celem było m.in. rozpoznanie operacyjne obiektu szpitala, sprawdzenie przygotowania personelu szpitala do właściwych zachowań w sytuacjach nagłego zagrożenia oraz doskonalenie współpracy pomiędzy jednostkami Państwowej Straży Pożarnej a personelem szpitala.
W ćwiczeniu były zaangażowane siły i środki Komendy Powiatowej PSP w Ostrowi Maz.oraz JW Komorowo. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć zrobionych podczas ćwiczeń.


Powrót na górę strony
W dniu 20 sierpnia 2007 r. w Małkini Górnej odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. W zawodach brało udział 5 drużyn z OSP Małkinia, Kańkowo, Glina, Prostyń i Treblinka. Zawody zostały rozegrane w dwóch kategoriach:
 • sztafeta pożarnicza 7x50 m z przeszkodami,
 • pożarnicze ćwiczenie bojowe.
Klasyfikacja generalna zawodów przedstawia się następująco:
 1. OSP Małkinia
 2. OSP Treblinka
 3. OSP Prostyń
 4. OSP Glina
 5. OSP Kańkowo
Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z zawodów


Powrót na górę strony
W dniu 30 czerwca 2007r. w związek małżeński wstąpił nasz kolega Krzysztof Gałązka. Ślub miał miejsce w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Małkini, zaś uroczystości weselne w sali "EDEN" również w Małkini. Życząc Krzysztofowi i Justynie wiele szczęścia na nowej drodze życia, prezentujemy kilka fotografii z przebiegu uroczystości.
Powrót na górę strony
W dniu 28 czerwca 2007r. na kompleksie leśnym należacym do Nadleśnictwa Łomża, w okolicach wsi Słup, gm.Szulborze Wielkie zostały przeprowadzone ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze z elementami ratownictwa chemiczno-elologicznego i ratownictwa medycznego.
Założenie przewidywało że ok. godziny 12.00 w okolicach miejscowości Słup powstaje pożar lasu, który ze względu na bardzo korzystne warunki pogodowe bardzo szybko rozwija się. Do działań zostają zadysponowane siły i środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Po około 50 minutach prowadzenia działań na terenie objętym pożarem dochodzi do eksplozji. Czterech ratowników zostaje rannych. Już w trakcie dogaszania pogorzeliska na dzikim wysypisku śmieci strażacy odnajdują rozerwane metalowe pojemniki , które to prawdopodobnie eksplodując uległy zniszczeniu. Nieopodal tego miejsca natrafiają na spalony samochód. Do działań zostaje włączona Policja. Prowadząc dochodzenie odnajduje właściciela i ustala że, to on przywiózł beczki zawierające substancje skażone tularemią a w celu zatarcia śladów podpalił wysypisko. Podczas próby ucieczki z miejsca zdarzenia unieruchomił pojazd zakopując się na piaszczystej leśnej drodze. Ze względu na zagrożenie wywołane pożarem zmuszony został do porzucenia pojazdu. Zaistniało podejrzenie powstania zagrożenia biologicznego dla ludzi i środowiska. Sanepid, służby weterynaryjne oraz lekarz pogotowia podjęli stosowne decyzje w celu podjęcia skutecznych działań.Ćwiczenie praktyczne poprzedzone zostało grą sztabową w której udział wzięły wszystkie służby zaangażowane w prawidłowa realizację założenia, władze Gminne oraz Ostrowski Powiatowy Zespół Reagowania Kryzysowego. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z ćwiczeń.
Jakub PionkowskiPowrót na górę strony
W dniu 17 czerwca 2007r. na obiektach sprtowych Szkoły Podstawowej w Jelonkach, odbyły się Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Ostrów Mazowiecka. W zawodach udział wzięły następujące jednostki:

 • OSP Nagoszewo
 • OSP Nagoszewka
 • OSP Kalinowo
 • OSP Komorowo
 • OSP Osuchowa Nowa
 • OSP Stare Lubiejewo
 • OSP Sielc
 • OSP Przyjmy k/Poręby
 • OSP Jelonki
 • OSP Nieskórz
 • OSP Guty Bujno- wycofała się w trakcie zawodów.
Drużyny rywalizowały w następujących konkurencjach:
 • sztafeta 7x50 m,
 • pożarnicze ćwiczenie bojowe.
Klasyfikacja genetalna zawodów przedstawia się następująco:
 1. miejsce pierwsze- OSP Nagoszewka,
 2. miejsce drugie- OSP Nagoszewo,
 3. miejsce trzecie- OSP Jelonki.Powrót na górę strony
W miesiącu maju strażacy Państwowej Straży Pożarnej tradycyjnie obchodzą swoje święto. Z tej okazji w dniu 25 maja 2007r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie już po raz IV odbyło się spotkanie strażaków Komend Powiatowych PSP z Ostrowi Mazowieckiej i Wyszkowa.

W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe:
Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczono:
 • asp. sztab. Sławomira Parzycha
 • st. ogn. Roberta Parysa

Brązową Odznaką "Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej" odznaczono:
 • st. ogn. Dariusza Dzierzgowskiego

Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono:
 • st.asp. Grzegorza Zarzyckiego
 • st.asp. Adama Kubata
 • st.ogn. Sławomira Relugę
 • ogn. Tadeusza Marszała.
Awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymali:
Stopień Kapitana
 • mł.kpt. Lech Kaja
 • mł.kpt. Grzegorz Kamiński

Stopień Starszego Aspiranta
 • asp. Grzegorz Zarzycki

Stopień Starszego Ogniomistrza
 • ogn. Dariusz Fabijański
 • ogn. Marek Zaczkowski

Stopień Młodszego Ogniomistrza
 • st. sekc. Sylwester Krasuski
 • st. sekc. Szczepan Skowroński
Wszystkim odznaczonym i awansowanym serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej służbie.Powrót na górę strony
W dniu 31 maja 2007r. w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się wręczenie nagród uczestnikom konkursu plastycznego organizowanego przez Stowarzyszenie "Bezpieczny Powiat Ostrowski". Na konkurs składały się trzy tematy
"KIEDY DZWONIĘ PO STRAŻ POŻARNĄ"- organizowany przez Komendanta Głównego PSP
"POLICJA W OCZACH DZIECKA" oraz "STOP AGRESJI"- organizowany przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu
Patronat honorowy nad konkursem objęli:
 • Starosta Ostrowski - Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej
 • Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej - Wydział Prewencji
 • Komendant Powiatowy Policji w Ostrowi Mazowieckiej - Wydział Prewencji
Głównym celem konkursu było wyrobienie u autorów prac, umiejętności rozpoznawania i zrozumienia różnego rodzaju zagrożeń i skutków jakie ze sobą niosą. A także zrozumienie, sposobów i metod, jakimi można im przeciwdziałać. Konkurs promuje działalność ratowniczą oraz wpływa na zainteresowanie dzieci i młodzieży tą problematyką, zarówno od strony zagrożeń m. in. pożarami, klęskami żywiołowymi, katastrofami, wypadkami, itp., a także odpowiednimi zachowaniami w przypadku ich wystąpienia. Do konkursu zgłoszono w sumie 181 prac z terenu 10 gmin powiatu ostrowskiego. Po rozdaniu nagród nasi goście mieli okazję zapoznać się bliżej zarówno z pracą policjantów jak i strażaków. Obejrzeli wozy strażackie, radiowozy policyjne oraz specjalnie szkolonego psa patrolowego.


Powrót na górę strony
W dniu 31 maja 2007r. po 22 latach służby odszedł na emeryturę zasłużony pracownik naszej komendy asp.sztab. Sławomir Parzych. W ciągu swej długoletniej służby asp.sztab. Parzych sprawdził się na wielu stanowiskach służbowych zarówno w Komendzie Powiatowej, jak i w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej. Szczególne zasługi położył na polu współpracy z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych. W toku służby został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem za Zasługi Dla Pożarnictwa. Dziękując naszemu koledze za długoletnią wspólna służbę, życzymy mu wielu sukcesów w dalszym życiu osobistym.


Powrót na górę strony
W dniu 28 kwietnia 2007r. w Sokołowie Podlaskim odbyły się eliminacje strefowe do VIII Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w sporcie pożarniczym. Nasza drużyna zajęła I miejsce w Pożarniczym Ćwiczeniu Bojowym oraz II miejsce w Sztafecie Pożarniczej 4 x 100 m z przeszkodami. Dało to w kwalifikacji generalnej, silnie obsadzonych eliminacji bardzo dobre III miejsce. Drużyna ostrowskich strażaków wystąpiła w składzie:
 • kpt. Leszek Falbowski - kierownik drużyny,
 • mł.kpt. Jan Krysiak,
 • mł.kpt. Krzysztof Gałązka,
 • st.asp. Adam Kubat,
 • sekc. Piotr Jakubik,
 • sekc. Szczepan Mikołajczyk,
 • st.str. Łukasz Rukat,
 • str. Marek GieraPowrót na górę strony
W dniu 23 marca 2007r. odbyły się ćwiczenia ewakuacyjne z elementami ratownictwa medycznego w Zespole Szkół nr.1 na ul. Rubinkowskiego. W ćwiczeniach brały udział 3 zastepy JRG Ostrów Maz. oraz Wojskowa Straż Pożarna z Komorowa.


Powrót na górę strony
W życiu każdego z nas są dni ważne i szczególne. Dla Pana st.ogn. Tadeusza Brzozowskiego takim dniem był 1 marca 2007 r. kiedy po 20 latach służby w szeregach Państwowej Straży Pożarnej odszedł na emeryturę. Pan st.ogn. Tadeusz Brzozowski swoją służbę rozpoczął w maju 1987 r., i przez 20 lat pełnił służbę w Jednostce Ratowniczo- Gaśniczej PSP w systemie zmianowym. Do czasu odejścia ze służby zajmował stanowisko dowódcy zastępu. W/w wielokrotnie dawał dowody wysokiego profesjonalizmu i umiejętności podczas prowadzonych działań. Za swoje zaangażowanie i własną inicjatywę przy realizacji zadań służbowych był wielokrotnie wyróżniany przez przełożonych. Posiada wyróżnienia, odznaczenia:
 • Brązowy Krzyż Zasługi- 2003 r.
 • Brązowy Medal za Zasługi Dla Pożarnictwa- 1992 r.
 • Srebrny Medal za Zasługi Dla Pożarnictwa- 1996 r.
 • Złoty Medal za Zasługi Dla Pożarnictwa- 2001 r.
Dziękując naszemu koledze za długoletnią współpracę, życzymy by nowy etap jego życia upływał w zdrowiu, spokoju i radości. W gronie rodziny i życzliwych przyjaciół.


Powrót na górę strony
W dniu 18 marca nasza jednostka miała okazję gościć niecodziennych ludzi, Państwo Laetitia i Sylvain DESSAILLY w styczniu 2007 roku wyruszyli z North Cape w Norwegii, 900 kilometrów od bieguna północnego z zamiarem dotarcia do Giblartaru na południu Hiszpanii. Sylvain przebiegnie w tym czasie 10.700 kilometrów a Laetitia podąża za nim czterokołowym motocyklem. Podróż będzie trwała ok. 9 miesięcy a jej trasa przebiega przez 14 europejskich krajów. Tak się złożyło że Sylvain jest zawodowym strażakiem z Francji, a na stałe mieszka i pracuje w Dunkierce. Powodem dla którego podjął ten niespotykany wysiłek jest chęć pomocy dzieciom poprzez francuską fundację "Reves" tj. MARZENIA. Na całej dotychczas przebytej trasie straż pożarna różnych krajów udzielała mu pomocy, m.in. tak jak my poprzez zapewnienie noclegu. Wszystkich chętnych do zapoznania się z jego niecodzienną misją zapraszamy na stronę www.coureurs-de-reves.com
Powrót na górę strony
W dniu 15 marca 2007r. w naszej Komendzie od był się Ogólnopolski Finał Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". W wyniku rozgrywek finałowych wyłoniono następujących zwycięzców:
 • I grupa wiekowa tj. uczniowie szkół podstawowych- Krystian Mowel Szkoła Podstawowa w Małkini,
 • II grupa wiekowa tj. uczniowie gimnazjów- Maciej Jastrzębski Gimnazjum Publiczne w Małkini,
 • III grupa wiekowa tj. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych- Anna Brzuska Liceum Ogólnokształcące w Ostrowi Maz.
Nagrody zostały wręczone przez Starostę Ostrowskiego Zdzisława Kamińskiego oraz Z-cę Komendanta Powiatowego PSP bryg. Józefa Warchoła.

Powrót na górę stronyprojekt i wykonanie:    st.kpt. Dariusz Zadroga   &   kpt. Rafał Kamiński