KP PSP Ostrów Mazowiecka
KP PSP Ostrów Mazowiecka  ul. 11-go Listopada 5  07-300  Ostrów Mazowiecka   tel. (0 29)7463200, (0 29)7463201, fax. (0 29)7463202
KURSY
,

Wybrane wydarzenia z terenu powiatu ostrowskiego w roku 2014


W dniu 22 grudnia 2014 roku w siedzibie tutejszej Komendy Powiatowej miało miejsce tradycyjne spotkanie opłatkowe władz samorządowych powiatu i miasta Ostrów Mazowiecka ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej.
Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Starosta Ostrowski Zbigniew Kamiński, vice starosta Urszula Wołosiewicz, Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP dh Andrzej Wyszogrodzki, Prezes OSP w Ostrowi Mazowieckiej dh Jacek Stachacz, emerytowani komendanci powiatowi ostrowskiej straży pożarnej - st. bryg. w st. spocz. Zdzisław Jodkowski i st. bryg. w st. spocz. Krzysztof Hoffmann.
Na spotkaniu nie mogło również zabraknąć Kapelana Powiatowego Straży Pożarnej ks. kan. Piotra Kapelańskiego.


Zdjęcia: KP PSP Ostrów Maz.Powrót na górę strony


W dniu 22 grudnia 2014 roku w naszej komendzie odbyło się ślubowanie dwóch strażaków przyjętych do służby przygotowawczej.
Ślubowanie złożyli strażak Łukasz Wujek i strażak Mariusz Korzeb.
Ślubowanie przyjął Komendant Powiatowy PSP w Ostrowi Mazowieckiej mł. bryg. Janusz Iwanowski.


Zdjęcia: KP PSP Ostrów Maz.Powrót na górę strony


W dniu 8 października br. na terenie rozlewni gazu płynnego AmeriGas Polska Sp. z o.o. w Małkini Górnej odbyły się ćwiczenia ratowniczo - gaśnicze "MAŁKINIA 2014".

Ćwiczenia zorganizowane zostały w ramach corocznych manewrów pododziałów Mazowieckiej Brygady Odwodowej na terenie zakładów o dużym ryzyku powstania poważnej awarii przemysłowej (ZDR).

Scenariusz symulowanej awarii był następujący:
"Na stanowisku dla cystern samochodowych trwa napełnianie zbiornika cysterny gazem LPG. W tym samym czasie na plac zakładu wjeżdża samochód ciężarowy przewożący butle z gazem LPG. Kierowca pojazdu wskutek nagłej niewydolności krążeniowo oddechowej traci panowanie nad samochodem, potrąca przechodzącego w pobliżu pracownika ochrony, a następnie uderza z impetem w tankującą się cysternę oraz uszkadza instalację tryskaczową na stanowisku i instalację napełniania LPG. Dochodzi do zerwania węża do napełniania gazem LPG oraz powstaje rozszczelnienie stałej instalacji gazowej (rurociągu). Wydostający się z uszkodzonej instalacji gaz ulega zapłonowi, a powstały pożar szybko rozprzestrzenia się na ciągnik cysterny oraz ciężarówkę przewożącą butle z LPG. Powstaje zagrożenie przegrzania cysterny i w następstwie tego eksplozji oraz zagrożone są butle z LPG znajdujące się na samochodzie ciężarowym."

Zadysponowane na miejsce zastępy straży podjęły działania gaśnicze mające na celu opanowanie pożaru i schłodzenie płaszcza zagrożonej cysterny.
Przećwiczono również warianty ratownictwa technicznego - uwalnianie poszkodowanego spod samochodu ciężarowego, przy pomocy poduszek pneumatycznych, oraz ratownictwa chemicznego - uszczelnianie wycieku z rurociągu.

W ćwiczeniach udział wzięły zastępy PSP z Ostrowi Mazowieckiej, Ostrołęki, Wyszkowa, Płocka, Radomia, Nowego Dworu Mazowieckiego, Wołomina, Warszawy oraz zastępy OSP z powiatów ostrowskiego i wyszkowskiego. Do ćwiczeń włączyli się również przedstawiciele władz samorządowych, PRM, WIOŚ, Policji oraz kierownictwo zakładu.Zdjęcia: KP PSP Ostrów Maz.Powrót na górę strony


W dniu 29 maja 2014 roku korzystając z gościnności OSP w Małkini Górnej przerpowadzone zostało szkolenie w zakresie współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym.
Szkolenie zostało zorganizowane przez Ośrodek Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.
W szkoleniu udział brali strażacy z powiatów: makowskiego, mławskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, przasnyskiego oraz wyszkowskiego.
Zobacz również "Film instruktażowy LPR - PSP"

Zdjęcia: OSP Małkinia GórnaPowrót na górę strony


W dniu 28 maja 2014 roku w KP PSP w Przasnyszu odbyły się eliminacje strefowe XV Mistrzostw w Sporcie Pożarniczym.
Reprezentacja KP PSP w Ostrowi Mazoieckiej, wyprzedzona jedynie przez kolegów z KM PSP w Ostrołęce, zajeła drugie miejsce w klasyfikacji końcowej.
Zwycięzca eliminacji będzie kontynuował walkę o medale na eliminacjach wojewódzkich.

Zdjęcia: KP PSP Ostrów Maz.Powrót na górę strony


Dnia 23 maja 2014 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się uroczystości związane z obchodami "Dnia Strażaka". Wydarzenie to związane jest z przypadającym na 4 maja dniem św. Floriana - patrona strażaków.
Obchody rozpoczęły się o godz. 12:00 uroczystym apelem na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej przy ul. 11 listopada 5.
W uroczystościach wzięli udział oprócz strażaków i pracowników cywilnych Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej strażacy ochotnicy na czele z Prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Ostrowi Mazowieckiej dh Andrzejem Wyszogrodzkim. Władze samorządowe reprezentował: starosta ostrowski dh Zbigniew Kamiński, radni powiatowi na czele z W-ce Przewodniczącym Rady Powiatu Markiem Kamiński, oraz burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu ostrowskiego.
Nie zabrakło również przedstawicieli: policji, wojska, służby zdrowia oraz lasów państwowych.
Uroczystość rozpoczął Komendant Powiatowy mł. bryg. Janusz Iwanowski przywitaniem gości oraz podziękowaniem strażakom za ich ofiarną służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu ostrowskiego, następnie krótką modlitwę za strażaków zmówił ks. kan. Piotr Kapelański - kapelan powiatowy strażaków.

W trakcie uroczystości Komendant Powiatowy złożył na ręce starosty ostrowskiego Zbigniewa Kamińskiego pamiątkową statuetkę i kwiaty, z podziękowaniem od wszystkich strażaków za otrzymane wsparcia oraz współpracę, która zaowocowała m.in. zakupem nowego samochodu ratowniczo – gaśniczego.

Uroczysty apel był również okazją do wręczenia odznaczeń resortowych i związkowych oraz aktów nadania wyższych stopni służbowych dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz zasłużonych działaczy ruchu strażackiego z terenu powiatu ostrowskiego.

ODZNACZENIA:

Za wymierny wkład w rozwój ochrony przeciwpożarowej Minister Spraw Wewnętrznych Brązową Odznaką „ Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”:
- mł.bryg. Leszka Falbowskiego
- st. kpt. Jana Krysiaka
- asp.sztab. Dariusza Majewskiego

Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu zasług i w podziękowaniu za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego odznaczyło - ZŁOTYM ZNAKIEM ZWIĄZKU:
- dh. Ryszarda Zakrzewskiego

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP województwa mazowieckiego odznaczyło:

Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa
- st.kpt. Wojciecha Podraszkę
- mł. kpt. Adama Klimaszewskiego

Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa
- st.ogn. Daniela Leszczyńskiego
- ogn. Szczepana Mikołajczyka
- ogn. Piotra Jakubika
- mł.ogn. Łukasza Rukata

Brązowym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa
- mł.kpt. Jarosława Gocę
- st.str. Tomasza Łoniewskiego

AWANSE:

Minister Spraw Wewnętrznych nadał stopień:

kapitana - młodszemu kapitanowi
- Rafałowi Kamińskiemu

Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP nadał stopień:

ogniomistrza - młodszym ogniomistrzom
- Markowi Gierze
- Arkadiuszowi Szczesnemu

starszego sekcyjnego - sekcyjnym
- Markowi Kazimierukowi
- Arkadiuszowi Reludze

Komendant Powiatowy PSP nadał stopień:

starszego strażaka – strażakom:
- Arturowi Dzierzgowskiemu
- Rafałowi Dzierzgowskiemu
- Danielowi Drabot
- Szymonowi Koziatkowi
- Tomaszowi Łoniewskiemu
- Andrzejowi Szymanderskiemu
- Michałowi Zawadzkiemu

Wszystkim odznaczonym, awansowanym oraz wyróżnionym serdecznie gratulujemy

Zdjęcia: KP PSP Ostrów Maz.Powrót na górę strony


W dniu 28 kwietnia 2014r. w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego Zwiazku OSP RP. Posiedzeniu przedowniczył dh Andrzej Wyszogrodzki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP. W posiedzeniu uczestniczył m.in. Komendant Powiatowy PSP w Ostrowi Mazowieckiej mł. bryg. Janusz Iwanowski oraz Starosta Ostrowski Zbigniew Kamiński.

Zdjęcia: KP PSP Ostrów Maz.Powrót na górę strony


W dniu 26 kwietnia 2014r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lucieniu (gm. Gostynin) odbyły się XXXVII Eliminacje Wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom".
Nasz powiat reprezentowały:
   Grupa - Szkoły Podstawowe:
   - Julia Brzuska - SP Ugniewo
   Grupa - Gimnazja:
   - Maja Podolak - G Wąsewo
   Grupa - Szkoły Ponadgimnazjalne:
   - Anna Grądzik - LO Ostrów Maz.
Julia Brzuska zajęła 3 miejsce w swojej grupie "ocierając się" o awans do finału krajowego (awansowały 1 i 2 miejsca).
Anna Grądzik zajęła 1 miejsce w swojej grupie i po raz 3 awansowała do finału krajowego, który w tym roku odbędzie się w Lublinie w dniach 6-8 czerwca.


Powrót na górę strony


W dniu 16 kwietnia 2014 roku w siedzibie naszej Komendy miało miejsce tradycyjne spotkanie wielkanocne strażaków.
Życzenia załodze złożył Komendant Powiatowy PSP mł. bryg. Janusz Iwanowski, a także zaproszeni goście Starosta Ostrowski Zbigniew Kamiński, Kapelan Powiatowy Straży Pożarnej ks. kan. Piotr Kapelański oraz dh Andrzej Wyszogrodzki.
Wśród zaproszonych gości byli również st. bryg. w stan. spocz. Józef Warchoł oraz dh Jacek Stachacz.


Zdjęcia: KP PSP Ostrów MazPowrót na górę strony


W dniu 4 lutego 2014r. w KM PSP w Radomiu odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu ratowniczego dla mazowieckich strażaków, na którym to po raz kolejny mieliśmy okazję zaprezentować nasz nowy nabytek - samochód pożarniczy Mercedes GBA 4,5/16.
Samochód którego koszt wyniósł 669,600,00 PLN sfinansowano z dotacji:
   - NFOŚiGW w kwocie 382.677,00 PLN,
   - WFOŚiGW w kwocie 167.400,00 PLN,
oraz pożyczki w kwocie 119.523,00 PLN, zaciągniętej przez Powiat Ostrowski w WFOŚiGW.
Pojazd ten od początku 2014r. zabezpiecza teren powiatu ostrowskiego.
W uroczystości tej udział wzieli, oprócz przedstawicieli Ministerstwa, Komend Głównej i Wojewódzkiej PSP, również:
   - Zbigniew Kamiński Starosta Ostrowski,
   - mł. bryg. Janusz Iwanowski Komendant Powiatowy PSP w Ostrowi Mazowieckiej,
   - st. bryg. Józef Warchoł – były Komendant Powiatowy PSP w Ostrowi Mazowieckiej,
   - st. kpt. Krzysztof Gałązka – Dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Ostrowi Mazowieckiej.

Zdjęcia: KP PSP Ostrów Maz.Powrót na górę strony


W dniu 3 lutego 2014 roku w Gminnym Centrum Sportu i Rekreacji w Wąsewie odbyły się Eliminacje Strefowe X Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Tenisie Stołowym.
W zawodach udział wzieli strażacy z Komend Powiatowych i Miejskich w Ostrowi Mazowieckiej, Łosicach, Ostrołęce, Sokołowie Podlaskim i Węgrowie.
Nasi zawodnicy jak przystało na gospodarzy wykazali się dużą gościnnością, oddając miejsca zapewniające awans do dalszych rozgrywek przyjezdnym gościom.
Najlepszy z ostrowskich strażaków st. ogn. Szczepan Skowroński zajął 8. miejsce.
Zmaganiom zawodników przglądali się:
   - Pan Rafał Kowalczyk Wójt Gminy Wąsewo,
   - mł. bryg. Leszek Falbowski – Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Ostrowi Mazowieckiej,
   - st. kpt. Krzysztof Gałązka – Dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Ostrowi Mazowieckiej.
Panu Wójtowi dziękujemy za gościnność i użyczenie sali, a zawodnikom życzymy powodzenia w dalszych rozgrywkach.

Zdjęcia: KP PSP Ostrów Maz.Powrót na górę strony


W dniu 31 stycznia 2014 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej odbył się uroczysty apel, podczas którego w obecności Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej mł.bryg. Janusza Iwanowskiego i zaproszonych gości: Starosty Ostrowskiego Zbigniewa Kamińskiego oraz st.bryg. Józefa Warchoła byłego Komendanta Powiatowego, nastąpiło uroczyste przejęcie przez st. kpt. Krzysztofa Gałązkę obowiązków Dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Ostrowi Mazowieckiej.
Przejmujący obowiązki Dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej - st. kpt. Krzysztof Gałązka służbę w naszej komendzie rozpoczął w 2004r., po ukończeniu SGSP w Warszawie, na stanowisku Dowódcy Sekcji. W roku 2010 mianowany na stanowisko Zastępcy Dowódcy Zmiany, a następnie w roku 2013 mianowany na stanowisko Zastępcy Dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej.
Podczas apelu wręczono ponadto akt mianowania na stanowisko Dowódcy Zastępu asp. Sylwestrowi Krasuskiemu.
W trakcie apelu pożegnano również strażaków, którzy po długoletniej służbie odeszli z szeregów Państwowej Straży Pożarnej.
Panów:
   - asp. sztab. Dariusza Mowla - Dowódcę Zmiany,
   - asp. sztab. Andrzeja Kowalewskiego - Dowódcę Sekcji,
   - st. ogn. Dariusza Dzierzgowskiego - st. operator sprzętu spec.,
   - st. ogn. Robert Parys - st. operator sprzętu spec.
Odchodzącym ze służby życzymy zdrowia oraz wszelkiej pomyślności na nowym etapie życia. Nowym dowódcom życzymy powodzenia w służbie.

Zdjęcia: KP PSP Ostrów Maz.Powrót na górę strony


W dniu 15 stycznia 2014r. w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie odbyła się uroczystość powołania mł. bryg. mgr. inż. Leszka Falbowskiego na stanowisko Zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej.
Do dnia powołania mł. bryg. mgr inż. Leszek Falbowski pełnił służbę w Komendzie Powiatowej PSP w Ostrowi Mazowieckiej na stanowisku Dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej.


Powrót na górę strony


W dniu 10 stycznia 2014r w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków Komendanta Powiatowego PSP w Ostrowi Mazowieckiej.
Po 36 latach służby w szeregach straży pożarnej, w tym 9 latach na stanowiskach kierowniczych w Komendzie Powiatowej PSP w Ostrowi Mazowieckiej na zasłużoną emeryturę przeszedł st. bryg. mgr inż. Józef Warchoł. Na uroczystym apelu, st. bryg. mgr inż. Józef Warchoł zdał obowiązki i pożegnał się ze służbą, współpracownikami oraz wszystkimi z którymi działał na rzecz ochrony przeciwpożarowej.
Uroczystość była połączona i oficjalnym przekazaniem i poświęceniem nowego samochodu pożarniczego GBA 4,5/16 dla Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Ostrowi Mazowieckiej.
Samochód którego koszt wyniósł 669,600,00 PLN sfinansowano z dotacji:
   - NFOŚiGW w kwocie 382.677,00 PLN,
   - WFOŚiGW w kwocie 167.400,00 PLN,
oraz pożyczki w kwocie 119.523,00 PLN, zaciągniętej przez Powiat Ostrowski w WFOŚiGW.
W uroczystości, która odbyła się w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej, uczestniczyło wielu dostojnych gości, m.in.: generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz - Komendant Główny PSP, nadbryg. Gustaw Mikołajczyk - Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP, pan Zbigniew Kamiński - starosta ostrowski.
Na uroczysty apel przybyli liczni przedstawiciele władz samorządowych z terenu powiatu ostrowskiego, szefowie służb i inspekcji powiatowych, wojska polskiego oraz instytucji i podmiotów współdziałających i współpracujących z PSP, a także druhowie OSP i emeryci PSP.
Wszyscy, którzy przybyli na uroczyste pożegnanie, w ciepłych i serdecznych słowach dziękowali st. bryg. Józefowi Warchołowi za osiągnięcia i wzorowe wykonywanie obowiązków. Ze służby odszedł nieprzeciętny oficer i przełożony. Komendant usłyszał również życzenia zdrowia oraz realizacji planów i zamierzeń.
Obowiązki Komendanta Powiatowego PSP w Ostrowi Mazowieckiej objął mł. bryg. mgr inż. Janusz Iwanowski, dotychczasowy Zastępca Komendanta Powiatowego.

Zdjęcia: KP PSP Ostrów Maz.Powrót na górę stronyprojekt i wykonanie:    st.kpt. Dariusz Zadroga   &   kpt. Rafał Kamiński